Transport Hydrauliczny w Polsce


Prejsť na obsah

Odszlamowanie

Instalacje

Odszlamowanie chodników wodnych i osadników.

Chodniki wodne w kopalniach co pewien czas zmniejszają swoja pojemność na skutek
osadzana się w nich szlamu i innych zanieczyszczeń spływających do nich wraz z wodą..
W osadach poza szlamem znajdują się szczapy drzewa, druty, szmaty, płótno i inne o większych rozmiarach. Zwykłe pompy wirowe ulegały częstemu zatykaniu i wymagały odpowiedniego zalania wodą. Ponadto mają małą wysokość ssania (maks. do 4,5 mH2O) i przy przytkaniu ssania pompy takie wpadały w kawitację (drgania, niszczenie elementów pompy, przerwanie zasysania). Z tych powodów czyszczenie odbywało się z dużym nakładem sil i środków ręcznie.
Opracowane pompy THT o swobodnym przepływie maja znacznie korzystniejszą do tych celów charakterystykę. Wysokość ssania pomp o swobodnym przepływie dochodzi do 8,2 mH2O. Pompy te przy przytkaniu króćca ssawnego utrzymują to wysokie podciśnienie, nie
przerywają pracy i nie występuje u nich kawitacja. Z tego powodu pompy THT są predestynowane do pracy przy odszlamowaniu, ponadto ze względu na duże przeloty nie ulegają zatykaniu. Duża siła ssąca powoduje, że złoże szlamu łatwo jest odrywane od podłoża. Wykorzystanie pomp THT w różnych wariantach umożliwła opracowanie różnych wariantów urządzeń do odszlamowania. Od prostych do bardziej zmechanizowanych, a mianowicie:
- pompa THT z odpowiednią ssawą
- pompa THT z układem samozasysającym ACW-1
- pompa THT z pompą P1A z wirnikiem o swobodnym przepływie ACW- 2

Zastosowanie agregatów z pompą THT pozwoliło zmechanizować proces odszlamowania. a w konsekwencji zmniejszyć uciążliwość pracy i skrócić czas czyszczenia. Ze względu na duże efekty ekonomiczne tego rozwiązania - agregaty w różnym rozwiązaniu znalazły zastosowanie na wielu kopalniach; KWK -Murki, Wieczorek, Wujek, Mysłowice, Staszic, Jowisz Piast, Kazimierz-Juliusz, Pokój, Barbara-Chorzów. W latach 1980 - 1981 średnie zatwierdzone efekty z zastosowania jednej pompy wynosiły 301 do 490 tyś, zł/rok.




Opis zdjęć:
lewy góra: Pompa THT z układem
samozasysającym.
środek góra: Przekrój pompy THT
o swobodnym przepływie z korpusem
odlewanym.
prawa góra: Bryła węgla przechodząca
przez pompę THT
niżej: Wysięgnik agregatu ACW-2
z pompą P1AS z wirnikiem o
swobodnym przepływie na końcu.

Opis Schematu: 1 - pompa THT na podwoziu, 2 - przesuwna ssawa - łopata do
pobierania szlamu, 3 - dysza strumienia wody, 4 - uklad samozasysający,
5 - rurociąg tloczny (przy większych odległosciach z pompą włączoną
w szereg). Szlam przeważnie lokowano w starych zrobach.

Z lewej: Urzadzenie ACW 2 do odszlamowania, agregat pompowy zabudowny na podwoziu kroczącym. 1 - pompa THT, 2 - rama, podwozie, 3 - wysięgnik, 4 - pompa P1AS, 5 - elastyczny przewód ssawny, 5 - hydrauliczna stacja zasilająca, 7 - sterowniki hydrauliczne, 8 - nogi kroczące.


HYDROTRANSPORT | ktbak5@neostrada.pl

Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu