Hlavné menu:
Pompy
Badanie pomp na stanowiskach.
Na stanowiskach, na róznych mieszaninach wody i ciał
stałych przeprowadzo badane następujących
jednostopniowych pomp typu - WP 200, OŁ 200,
PC 200, WS 250, PH 100, PH 150 oraz jeden stopięń
pompy PHW 200. Wszystkie pompy wyprodukowane
zostały w Zabrzańskiej Fabryce Maszyn Górniczych
"POWEN" w Zabrzu. Wyniki badań wykorzystane
zostały do doskonalenia ich konstrukcji oraz lepszego
dostosowania do potrzeb hydrotransportu.
Cżesto badania przeprowadzane były z róznymi
zestawami częsci przepływowej, co umozliwiało
wybór najkorzystniejszego dla konkretnych potrzeb
rozwiązania.
Przeprowadzono również badania stanowiskowe własnych konstrukcji. W pompie THT przeprowadzono pomiary charakterystyk z różnymi rozwiązaniami wirników i korpusów.
Badania te umożliwiły wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Badania te prowadzono na własnym stanowisku na czystej wodzie jak również na różnych mieszaninach wody i ciał stałych.
Badania większych pomp wielostopniowych na czystej przeprowadzono u producenta w ZFMG "Powen", a na mieszaninie na instalacji przemysłowej
Wyżej: Charakterystyka wysokości podnoszenia w funkcji wydajności przy podnoszeniu czystej wody oraz mieszaniny wody i węgla o gęstości 1,08 i 1,11 g/cm^3. Charakterystykę wyznaczono na własny stanowisku w GIG.
Wyżej: Przedstawiona jest charakterystyka kawitacyjną pompy o swobodnym przepływie typu PH100s. Widać wyraźne załamanie charakterystyki po przekroczeniu wysokości ssania wynoszącej 8 mH2O..
Z lewej: Widok pompy przeźroczystej, w której wykonano badania ( film) przepływu ziaren węgla przy pomocy ultraszybkiej kamery wykonującej zdjęcia z szybkością 3000 klatek na sekundę. Wykonane zdjęcia umożliwiły leprze opracowanie kanałów przepływowych pompy przy podnoszeniu ciał stałych i cieczy (pod względem przepływowym i antyerozyjnym)..
Badania pomp zakończono opublikowaną pracą "Metoda wyznaczania parametrów pracy pompy do podnoszenia gęstych mieszanin" - E. Bąk, Główny Instytut Górnictwa, Katowice. 2003. Praca zawiera opis badanych pomp, stanowisk badawczych, stosowanej aparatury pomiarowej, wyników pomiarów oraz wzoróy przeliczeniowe, w tym stan wiedzy w kraju i za granicą.