Hlavné menu:
Pompy
Pompy nurnikowe.
Poza nielicznymi własnymi konstrukcjami, przeprowadzono analizę zakresu stosowalności pomp wyporowych do hydrotransportu. Pompy wyporowe szczególnie (ze względu na ich wysoką cenę) nadają się do transportu gęstych mieszanin na większe odległości. Przedstawione niżej pompy, to pompy specjalne do specyficznych zastosowań.
Pompa HS (Hydraulicznie Sterowana).
Pompa jest pompą nurnikową przeznaczoną do współpracy z prasami filtracyjnymi. System hydraulicznego sterowania umożliwia szybkie napełnienie prasy filtracyjnej mieszaniną, a w miarę narastania warstwy filtratu i wzroście oporów przepływu przez tą warstwę, samoczynnie podnosi się ciśnienie tłoczenia.
Pompa wyposażona może być w rózne typy zaworów - talerzowe, kulowe, oraz talerzowe hydraulicznie sterowane. Te ostatnie szczególnie nadają się do gęstych mieszanin drobnoziarnistych drobno ziarnistych z zawartością pojedynczych ziaren do 5mm.
Parametry pompy;
- wydajność 8,05 m^3/h
- maks. ciśnienie 0,79 MN/m^2
- maks. ziarno 0,5 mm (zawory talerzowe)
Z prawej: Specyficzna charakterystyka
pompy stalej mocy.
Pompa LHS (Leżąca Hydraulicznie Sterowana)
Po opracowaniu i pomyślnym wykorzystaniu (na KWK Gliwice do zasilania pras filtracyjnych) hydraulicznie sterowanej pompy HS o rozwiązaniu pionowym, postanowiono opracować pompę hydraulicznie sterowaną w układzie leżącym. Pompa miała być przeznaczona do wtłaczania w gruzowisko zawałowe gęstej mieszaniny wody i ciał stałych o własnościach zestalających. Układ pionowy nie nadawał się ze względu na swą wysokość aby mógł być umieszczony na przestawianej platformie np. w chodnikach górniczych. Pompa leżąca ze względu na niedużą wysokość może być umieszczona i przewożona na wózku górniczym lub być przeciągana na płozach. Pompa może być również używana do czyszczenia chodników wodnych.
Parametry pompy są następujące;
- długość 2900 mm
- szerokość 700 mm
- wysokość 800 mm
- skok 800 mm
- średnica siłownika 80 mm
- średnica cylindra roboczego 150 mm
- ciśnienie pompy zasilającej 8 MPa
- wydajność pompy zasilającej 60 l/min
- ciśnienie pompy nurnikowej 1,6 MPa
- wydajność pompy nurnikowej 7,6 m^3/h
Ze względu na możliwość wykorzystania pompy w kopalni do zasilania przyjęto obok oleju także emulsję wodno olejową lub trudnopalny Roksol HS. Badania przeprowadzone na stanowisku badawczym dowiodły, że pompa może tłoczyć gęste drobnoziarniste mieszaniny o konsystencji pasty. Pompa ma zwory hydraulicznie sterowane, w związku z tym w mieszaninie mogą się znajdować do około 5% ziaren o granulacji 2 - 5 mm. Próby przemysłowe pompa przeszła na KWK Murki w 1991r podając gęstą mieszaninę do prasy filtracyjnej. Pompa może być również wykonana jako dwucylindrowa o podwójnej wydajności.