Transport Hydrauliczny w Polsce


Prejsť na obsah

Rekonsolidacja

Instalacje

Rekonsolidacja gruzowiska.

W czasie badań nad metodami wybierania grubych pokładów w Głównym Instytucie Górnictwa zaistniał problem, jak zmniejszyć straty węgla przy wybieraniu drugiej warstwy.
Normalnie zostawiano odpowiedniej grubości półkę węglową, co stanowiło stratę części złoża. Przez stworzenie zrekonsolidowanej warstwy, można było utworzyć sztuczny strop
i wybierać następna warstwę bez lub znacznie mniejszymi strat węgla. Ponadto do wytworzenia zrekonsolidowanej warstwy wykorzystano odpady które musiały by być ulokowane gdzieś na powierzchni. Wykorzystanie odpadów do rekonsolidacji umożliwiło ulokowanie ich w pustkach po wyrobiskach węglowych. Rozwiązanie zagadnienia miało zarówno aspekt ekonomiczny jak również ekologiczny. Przedstawione rozwiązanie uruchomiono w 1981r w kopalni Wesoła .pokład 501/510. Podobne rozwiązania zastosowano również w innych kopalniach na przykład w KWK Wirek.

Skład zaprawy (masy) wiążącej.

Zaprawa 1.:
- odpady cementowe 33,0 %
- popioły lotne 33,0 %
- woda zarobowa 33,0 %

Zaprawa 2 :
- cement - 250 8 - 13,0 %
- popioły lotne 58 - 54,0 %
- woda zarobowa 34,0 %

U góry: Schemat instalacji Z prawej : Mieszalnik łopatkowy

Materiały pyłowy przeznaczony do tworzenia masy rekonsolidacyjnej magazynowane
są w silosach. Przykładowo jeden na odpady cementowe, drugi na popioły lotne.
W celu sporządzenia mieszaniny materiał w odpowiednich proporcjach podawane są do mieszalników. Tu po przez dodanie wody i intensywne mieszanie tworzona jest masa rekonsolidujaca. Mieszanina magazynowana jest w zbiornikach akumulacyjnych. Z zbiorników akumulacyjnych masa rekonsolidacyjna okresowo opuszczana jest rurociągiem transportowym do zbiornika retencyjnego chodniku w podziemi kopalni. Zbiornik ten posiada mieszadło utrzymujące masę w stanie płynnym i wymieszanym. W zależności od cyklu pracy ściany w kopalni, masa podawana jest pompą do rumowiska zawałowego za obudowa. Wtłaczana do zwałowiska masa wraz z rumowiskiem po pewnym okresie zestala się.
Instalacja posiada na powierzchni zbiornik wodny pojemności przekraczającej objętość rurociągu transportowego. Woda z zbiornika przeznaczona jest do przepłukania rurociągu transportowego


HYDROTRANSPORT | ktbak5@neostrada.pl

Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu